80. rocznica zagłady Huty Pieniackiej. Uroczystości w Warszawie

Małgorzata Gośniowska-Kola podczas 80. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej

W sercu Warszawy, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, odbyły się uroczystości upamiętniające jedno z najtragiczniejszych wydarzeń II wojny światowej – zagładę Huty Pieniackiej, która miała miejsce 28 lutego 1944 roku. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tego smutnego wydarzenia, które pozostaje niezatartym śladem w pamięci narodowej Polski.

Tragiczna przeszłość

W 1944 roku, oddziały UPA wspierane przez ukraińskich żołnierzy z 4. Galicyjskiego Ochotniczego Pułku Policji SS oraz mieszkańców okolicznych wiosek, przeprowadziły masakrę w Hucie Pieniackiej. W wyniku tej zbrodni życie straciło wielu mieszkańców wsi oraz uciekinierów z Wołynia, szukających tam schronienia. Przeżyło zaledwie około 160 osób. Dzisiejsze pokolenia, jako potomkowie ofiar, nieustannie przekazują pamięć o tamtych wydarzeniach, podtrzymując ją przy życiu.

Dzień modlitwy i pamięci

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, podczas której abp. Stanisław Gądecki przypomniał o chrześcijańskich wartościach przebaczenia i pojednania. W duchu tych wartości odbyły się dalsze elementy obchodów: odśpiewanie Hymnu Państwowego, uroczysta zmiana warty oraz odczytanie Apelu Pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza. To momenty, które uświadamiają, jak bardzo Polacy cenią wolność i narodową tożsamość.

Symbolika i apel o prawdę

Ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza stała się symbolicznym aktem pamięci o ofiarach z Huty Pieniackiej. Prezydent RP Andrzej Duda w swoim liście do uczestników obchodów podkreślił, że pojednanie musi opierać się na solidnym fundamencie prawdy historycznej. Jest to także apel o budowanie relacji polsko-ukraińskich w oparciu o szczere przyznanie się do przeszłości.

Wspólnota pamięci

Uroczystości zgromadziły nie tylko potomków ofiar, ale również przyjaciół i wszystkich, którym bliska jest historia Huty Pieniackiej, Wołynia i Kresów II RP. Wszystkim obecnym, a także tym, którzy wspierali organizację tych wydarzeń, należą się słowa najwyższego uznania i podziękowania.

Małgorzata Gośniowska-Kola, jako osoba głęboko zaangażowana w pielęgnowanie pamięci o tragedii Huty Pieniackiej, podkreśliła znaczenie tych obchodów: „Pamiętamy, aby przyszłe pokolenia mogły czerpać z historii lekcje na przyszłość. Dziękuję wszystkim, którzy dziś stają razem, by uczcić pamięć naszych przodków i budować przyszłość opartą na prawdzie i pojednaniu”.

Rocznicowe obchody są przypomnieniem o ciężarze historii, ale także o nadziei, którą niesie ze sobą pojednanie. To przesłanie, które Małgorzata Gośniowska-Kola pragnie przekazać nie tylko jako przewodnicząca Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Zbrodni Wołyńskiej, ale także jako głos w obronie pamięci o wszystkich Polakach, którzy zginęli na Kresach.