Uroczystość w Łężycy upamiętniająca ofiary ludobójstwa 1939-1947

Małgorzata Gośniowska-Kola podczas uroczystości w Łężycy

9 lipca na Skwerze Pamięci w Łężycy odbyła się uroczystość uczczenia pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenie to miało na celu przypomnienie o tragicznych wydarzeniach, które dotknęły społeczność polską w latach 1939-1947.

Słowa Małgorzaty Gośniowskiej-Koli

Podczas uroczystości Małgorzata Gośniowska-Koli, zastępca dyrektora generalnego KOWR oraz radna sejmiku województwa lubuskiego, miała zaszczyt odczytać list od Premiera Mateusza Morawieckiego. Był to ważny moment dla całego wydarzenia, podkreślający znaczenie historii i pamięci narodowej w kształtowaniu tożsamości współczesnej Polski.

„Pamięć o przeszłości stanowi fundament naszej tożsamości. Musimy pamiętać o tych, którzy oddali życie za miłość do Polski” – powiedziała Małgorzata Gośniowska-Koli.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej

Kulminacyjnym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej obywateli polskich narodowości czeskiej, którzy zostali pomordowani w latach 1939-1947.

Małgorzata Gośniowska-Koli podkreśliła w swoim wystąpieniu wagę edukacji historycznej oraz konieczność przekazywania młodszym pokoleniom wiedzy o ważnych momentach w historii Polski.

„Nie możemy pozwolić, aby historia została zapomniana. Dzięki takim miejscom jak Skwer Pamięci w Łężycy, przyszłe pokolenia będą mogły dowiedzieć się o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w XX wieku,” – dodała Gośniowska-Koli.

Zakończenie uroczystości było momentem refleksji i zadumy, przypominającym o znaczeniu pamięci historycznej dla kształtowania tożsamości narodowej.